Menu witryny
  » Statut
  » Regulaminy
  » Fundusz Remontowy


Zarządzanie
  » Niezbędnik Lokatora
  » Ustawy i Rozporządzenia
  » Orzecznictwo
  » Ministerstwo Finansów
  » Wzory dokumentów
  » Logowanie


Informacje
  » Organy
  » Nasza galeria
  » Oferty usług


Ogłoszenia
  » Przetargi na odrębną własność lokali mieszkalnych
  » Przetargi na prace budowlane i remontowe


 
powrót

Regulamin rozliczeń z użytkownikami lokali za centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową w Spółdzielni Mieszkaniowej "BESKID" w Suchej Beskidzkiej

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1

Regulamin określa zasady rozliczania kosztów centralnego ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej, oraz ustalania opłat i przedpłat z tego tytułu dla użytkowników lokali. Postanowienia niniejszego Regulaminu mają zastosowanie do wszystkich lokali mieszkalnych i użytkowych w budynkach administrowanych przez SM „BESKID” w Suchej Beskidzkiej.

§ 2

Podstawę prawną niniejszego regulaminu stanowią następujące akty prawne i normatywne:

1.  Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2014 r. poz.490)

2.  Ustawę z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1222)

3.  Ustawę z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (Dz. U. 2000 r. Nr 80 poz. 903)

4.  Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 25 października 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie ciepłem (Dz. U. Nr 193/06 poz. 1423)

5.  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn.12.04.2002 w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie Dz. U. nr 75/02 poz. 690)

6.  Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. Nr 74/99 poz. 836)

7.  Statut Spółdzielni Mieszkaniowej „BESKID”

8.  PN - EN 834:2013 Podzielników kosztów ogrzewania do rejestrowania zużycia ciepła przez grzejniki. Przyrządy zasilane energią elektryczną.

 

 

§ 3

 

Użyte w regulaminie określenia oznaczają:

a. CO - centralne ogrzewanie

b. CWU - ciepła woda użytkowa

c. Użytkownik lokalu - członek spółdzielni posiadający spółdzielcze prawo do lokalu, osoba posiadająca własnościowe prawo do lokalu nie będąca członkiem Spółdzielni, właściciel lokalu, najemca lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz osoba użytkująca lokal bez tytułu prawnego.

d. Budynki opomiarowane w zakresie CO - budynki w których w lokalach zainstalowano zawory termostatyczne oraz podzielniki kosztów ogrzewania.

e. Budynki nie opomiarowane w zakresie CO - budynki w których nie zamontowano podzielników kosztów ogrzewania.

 

 

f. Budynki opomiarowane w zakresie CWU - budynki w których w lokalach ilość dostarczanej ciepłej wody określana jest wskazaniami zainstalowanego w tym celu wodomierza lokalowego, posiadającego aktualne cechy legalizacyjne.

g. Budynki nie opomiarowane w zakresie CWU - budynki w których w lokalach nie zainstalowano wodomierzy służących do określenia ilości dostarczanej ciepłej wody.

h. Powierzchnia ogrzewana - całkowita powierzchnia użytkowa wszystkich lokali w budynku.

i. Powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego - powierzchnia wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania, jak: pokoje, kuchnia, przedpokoje, łazienki, WC, itp. Do powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego zalicza się również powierzchnię zajętą przez meble wbudowane. Nie zalicza się do powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego: balkonów, loggii, antresol i piwnic.

j. Powierzchnia użytkowa lokalu użytkowego - do powierzchni lokalu użytkowego zalicza się powierzchnię wszystkich pomieszczeń przynależnych z wyjątkiem antresol, balkonów, loggii. Do powierzchni użytkowej lokalu zalicza się również powierzchnię zajętą przez meble wbudowane, powierzchnię zajętą przez urządzenia techniczne związane z funkcją danego lokalu. W odniesieniu do lokalu użytkowego za powierzchnię ogrzewaną w systemie centralnego ogrzewania uważa się również ciągi komunikacyjne oraz inne pomieszczenia przynależne do lokalu z wyłączeniem piwnic chyba że są one wyposażone w grzejniki centralnego ogrzewania.

k. Powierzchnie pomieszczeń służących kilku użytkownikom lokali dolicza się w równych częściach do powierzchni poszczególnych lokali. Do powierzchni użytkowej lokalu użytkowego zalicza się także powierzchnię piwnic do nich przynależnych.

l. Jednostka rozliczeniowa - to ogół rozliczanych lokali w budynkach zaopatrywanych w ciepło odbywa się przez wspólną instalację. W przypadku indywidualnej kotłowni w budynku jednostka rozliczeniowa to ogół rozliczanych lokali w tym budynku. W jednostce rozliczeniowej koszt dostawy ciepła określany jest przez pomiar ciepła (ciepłomierz w budynku lub w kotłowni) .

m. Okres rozliczeniowy - przedział czasu przyjęty do rozliczenia energii cieplnej na potrzeby:

CO - 12 miesięcy, od 1 stycznia do 31 grudnia każdego roku, (w przypadku wymiany podzielników kosztów ogrzewania dopuszczone są odstępstwa od tej zasady)

CW - 6 miesięcy, od 1 stycznia do 30 czerwca i od 1 lipca do 31 grudnia każdego roku.

n. Współczynniki wyrównawcze uwzględniające usytuowanie lokali w bryle budynku - współczynniki stosowane przy rozliczaniu kosztów CO, uwzględniające różnice projektowego obciążenia cieplnego lokali, opracowane indywidualnie dla każdego lokalu wg załącznika do regulaminu.

o. Rozliczanie zamienne - rozliczanie lokali w zakresie CO w budynkach opomiarowanych, w których nie zarejestrowano zużycia ciepła, na podstawie szacowania zużycia ciepła, przy uwzględnieniu kubatury lub powierzchni lokalu i zużycia ciepła w innych lokalach w jednostce rozliczeniowej.

o. Spółdzielnia - Spółdzielnia Mieszkaniowa „BESKID” w Suchej Beskidzkiej.

 

 § 4

 

1. Spółdzielnia wprowadza obowiązek montażu i stosowania podzielników kosztów ogrzewania do rozliczeń z użytkownikami lokali w zakresie CO, oraz lokalowych wodomierzy ciepłej wody do rozliczania kosztów przygotowania ciepłej wody użytkowej

2. Obsługa, w tym montaż i odczyt podzielników kosztów ogrzewania i wodomierzy lokalowych dokonywana jest przez podmiot upoważniony przez Spółdzielnię.

3. W przypadku nowych instalacji c.o. montowanych w blokach objętych termomodernizacją wprowadzenie podzielników do rozliczenia kosztów ogrzewania musi nastąpić w okresie 1 roku po oddaniu tej instalacji do użytku. W tym okresie rozliczenie odbywać się będzie ryczałtowo w oparciu o powierzchnię użytkową lokali.

 

§ 5

 

1. Zgodnie z art. 45 ust. 11 Ustawy prawo energetyczne użytkownik lokalu zobowiązany jest do udostępnienia zajmowanego lokalu w celu:

a. zamontowania przygrzejnikowych zaworów termostatycznych, podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy lokalowych,

b. dokonywania odczytów, przemontowania (przy wymianie grzejników) i plombowania podzielników,

c. konserwacji, naprawy lub wymiany urządzeń,

d. kontroli stanu technicznego urządzeń i prawidłowości ich działania.

2. Ponadto użytkownik lokalu zobowiązany jest do:

a. natychmiastowego zgłoszenia administracji Spółdzielni wszelkich nieprawidłowości w pracy urządzeń służących do rozliczeń w tym uszkodzeń i naruszenia plomb.

b. poniesienia powstałych z winy użytkownika kosztów naprawy lub wymiany urządzeń służących do rozliczeń.

3. W przypadku nie udostępnienia lokalu w dodatkowym terminie użytkownik zostanie rozliczony na podstawie szacowania zużycia.

4. Reklamację dotyczącą wykonanych odczytów należy zgłosić w terminie 14 dni od daty otrzymania rozliczenia.

 

II. ROZLICZANIE KOSZTÓW ZWIĄZANYCH Z DOSTAWĄ CIEPŁA

 

§ 6

1. Kosztami wytworzenia energii cieplnej są:

   - amortyzacja urządzeń kotłowni według stawek obowiązujących w ustawie pdop.(w wysokości do 7% wartości w skali   roku)

    - odpis na fundusz remontowy kotłowni wg planu zatwierdzonego przez organy  Spółdzielni na dany rok

    - koszt zakupu paliwa, energii elektrycznej i wody

    - koszt    napraw, konserwacji i wymiany urządzeń kotłowni, sieci  przesyłowych oraz urządzeń

      pomiarowych   zainstalowanych  w węzłach cieplnych w poszczególnych budynkach

    - koszt przeglądów, obsługi kotłowni, dozoru wynikającego z odrębnych przepisów prawa

    - opłaty publiczno - prawne związane ze źródłem ciepła

    - koszty zarządu liczone wg struktury kosztów zatwierdzone przez organy Spółdzielni

    - podatek VAT nie odliczony – naliczony tylko do kosztu centralnego ogrzewania własnych zasobów mieszkaniowych.

2. Koszty dostawy ciepła są to wyłącznie koszty wytworzenia ciepła ponoszone przez Spółdzielnie na podstawie zawartych umów. Do kosztów dostawy ciepła nie zalicza się kosztów związanych z utrzymaniem wewnętrznych instalacji w budynkach.

3. Spółdzielnia prowadzi ewidencję analityczna poniesionych kosztów dostawy ciepła przypadających na poszczególne nieruchomości z podziałem na koszty centralnego ogrzewania i podgrzania wody.

4. Rozliczenie poniesionych kosztów dostawy ciepła przeprowadza się, przyjmując kwotę kosztów zaewidencjonowanych dla danej nieruchomości w okresie rozliczeniowym, oddzielnie na związane z centralnym ogrzewaniem i oddzielnie na związane z podgrzewaniem wody.

5.Rozdział kosztu dostawy ciepła do budynku będzie wykonywany na podstawie wskazań ciepłomierzy w zakresie c.o. i c.w.u..

 

 

 

 

§7

 

Koszty zużycia ciepła podlegają podziałowi na:

1. Koszty stałe CO, do których zalicza się:

a. koszty stałe wytworzenia ciepła we własnym źródle,

b. koszty ogrzewania pomieszczeń ogólnego użytku tj. klatek schodowych, pralni, suszarni itp.,

c. inne poniesione koszty związane z dostawą ciepła, niezależne od zużycia ciepła mierzonego licznikami w węźle cieplnym.

Przyjmuje się 50 % udziału kosztów stałych w całkowitych kosztach centralnego ogrzewania.

2. Koszty zmienne CO do rozliczenia na lokale są różnicą pomiędzy całkowitymi kosztami centralnego ogrzewania budynku w okresie rozliczeniowym, a stałymi kosztami ogrzewania wymienionymi w ust. 1.

3. Koszty stałe CWU, do których zalicza się:

a. koszty stałe wytworzenia ciepła we własnym źródle,

b. koszty cyrkulacji wody w instalacji CWU.

Przyjmuje się 35 % udziału kosztów stałych w kosztach całkowitych podgrzania wody wodociągowej.

4. Koszty zmienne CWU, które są różnicą całkowitych kosztów podgrzania wody i kosztów stałych dla nieruchomości na potrzeby podgrzania wody wodociągowej.

5. Koszt zużycia wody wodociągowej i odprowadzenia ścieków określają odrębne zasady rozliczeń.

 

§ 8

 

1. Koszty stałe CO ustalone zgodnie z § 7 ust. 1 rozlicza się na poszczególne lokale w budynku proporcjonalnie do powierzchni użytkowej lokali.

2. W przypadku występowania w budynku lokali o zróżnicowanej wysokości (np. użytkowych), ustala się podział kosztów stałych ogrzewania dla lokali mieszkalnych i użytkowych proporcjonalnie do powierzchni tych lokali przy zastosowaniu współczynników przeliczeniowych:

a. współczynnik przeliczeniowy dla lokali mieszkalnych Wm = 1,0

b. współczynnik przeliczeniowy dla lokali użytkowych Wu ustala się według wzoru:

Wu = H : 2,5m  gdzie: H - wysokość pomieszczeń

3. Koszty zmienne CO dzielone są na lokale zgodnie ze wskazaniami podzielników kosztów ogrzewania, oraz wyliczonymi udziałami wynikającymi z temperatur zarejestrowanych w pomieszczeniach.

Koszt zmienny składa się z dwóch składników:

1.      kosztu zmiennego , dzielonego w proporcji do iloczynu - średniej ważonej różnicy temperatur wewnętrznych lokalu odczytanych z podzielników oraz temperatury zewnętrznej sezonu grzewczego objętego okresem rozliczeniowym, oraz powierzchni lokalu

2.      kosztu zmiennego, dzielonego w proporcji do wskazań jednostek zużycia (po uwzględnieniu współczynników oceny oraz wyrównawczych lokalu).

Udział kosztu zmiennego 1 i kosztu zmiennego 2 w całkowitych kosztach zmiennych wynosi 50 %.

4. Koszty stałe CWU ustalone wg zasad zawartych w § 7 ust. 3 dzieli się na lokale w proporcji do ilości lokali w budynku wielorodzinnym.

5. Koszty zmienne CWU rozliczane są na podstawie m3 zużytej ciepłej wody, zmierzonej lokalowymi wodomierzami ciepłej wody.

 

 

§ 9

 

1. Dla uwzględnienia położenia lokali w bryle budynku stosuje się współczynniki wyrównawcze opracowane na podstawie zaleceń Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Techniki lnstalacyjnej „INSTAL” i wyliczeń projektowego obciążenia cieplnego lokali przy uwzględnieniu aktualnego bilansu strat cieplnych poszczególnych budynków. Wykaz współczynników wyrównawczych dla poszczególnych lokali stanowi załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.

2. W przypadku wykonania dociepleń budynku zostaną zmienione współczynniki wyrównawcze w lokalach.

§ 10

 

1.    W celu ochrony właściwych warunków eksploatacyjnych lokali mieszkalnych każdy użytkownik ma obowiązek utrzymywania temperatury pomieszczeń nie niższej niż 16°C (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r.).

2.    Głowice termostatyczne z blokadą zapewniającą minimalną temperaturę 16°C nie będą stosowane w pomieszczeniach kuchennych lokalu.

 

 

III. USTALENIE OPŁAT ZA CENTRALNE OGRZEWANIE I CIEPŁĄ WODĘ UŻYTKOWĄ

 

 

§ 11

 

1. Zaliczki (przedpłaty) na pokrycie kosztów centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej wnoszone będą przez użytkowników co miesiąc (przez cały rok), a ich wysokość powinna zapewnić pełne pokrycie kosztów ponoszonych przez Spółdzielnię w okresie rozliczeniowym.

2.  Wysokość zaliczki na poczet ogrzewania i ciepłej wody użytkowej ustala Zarząd każdorazowo po dokonanym rozliczeniu dla wszystkich użytkowników lokali w budynku wielorodzinnym na bazie ostatniego rozliczenia, przy uwzględnieniu przewidywanych kosztów ogrzewania obejmujących prognozę wzrostu ceny ciepła.

3. Wysokość miesięcznych zaliczek może ulegać zmianie w trakcie okresu rozliczeniowego z powodu:

a. zmian cen gazu,

b. wzrostów lub spadków zużycia ciepła w budynkach,

4. Rozliczenie opłat z użytkownikami lokali nastąpi w jak najkrótszym terminie, nie później niż 90 dni licząc od daty odczytu w przypadku kosztów centralnego ogrzewania oraz 30 dni licząc od daty odczytu w przypadku kosztów ciepłej wody użytkowej.

5. Niedopłatę wynikającą z rozliczenia użytkownik zobowiązany jest wpłacić na konto Spółdzielni w terminie 14 dni od daty otrzymania rozliczenia.

6. Inny sposób spłaty niedopłaty może mieć miejsce na pisemny wniosek użytkownika i będzie indywidualnie rozpatrywany przez Zarząd Spółdzielni.

7. W przypadku wystąpienia nadpłaty kwota ta zostanie zaliczona na pokrycie :

a. zaległości w opłatach eksploatacyjnych lub innych zobowiązań wobec Spółdzielni

b. bieżących lub przyszłych opłat za używanie lokalu,

c. na pisemny wniosek użytkownika lokalu zostanie wypłacona w terminie 14 dni od daty złożenia wniosku.

8. Użytkownikom nie służy roszczenie o odsetki w przypadku wystąpienia nadpłaty wynikającej z rozliczenia zaliczki na centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową. Jednocześnie Spółdzielnia nie będzie naliczać odsetek z tytułu niedopłaty, do czasu otrzymania przez użytkownika rozliczenia na piśmie, jaka wynika z rozliczenia zaliczek na centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową.

9. Wszelkie reklamacje dotyczące rozliczenia winny być zgłoszone w formie pisemnej do Spółdzielni w terminie 14 dni od daty doręczenia rozliczeń. Spółdzielnia udzieli odpowiedzi w terminie do 30 dni od daty zgłoszenia reklamacji.

10. W przypadku zmiany użytkownika lokalu w trakcie okresu rozliczeniowego spowodowanej zamianą lub zbyciem lokalu, wszelkie skutki rozliczeń przejmuje następca na podstawie pisemnego oświadczenia złożonego w Spółdzielni przez zbywającego i nabywającego lokal.

11. W przypadku nabycia lokalu od Spółdzielni w trakcie okresu rozliczeniowego użytkownik otrzymuje rozliczenie za okres od daty nabycia lokalu do czasu zakończenia okresu rozliczeniowego. Za okres od początku okresu rozliczeniowego do daty sprzedaży lokalu, koszty centralnego ogrzewania i ciepłej wody ponosi Spółdzielnia.

12. W przypadku wystąpienia błędu w indywidualnym rozliczeniu kosztów centralnego ogrzewania na wniosek złożony przez użytkownika lokalu w okresie reklamacji można dokonać ponownego rozliczenia nieruchomości i wprowadzić korekty indywidualne w całej nieruchomości, lub dokonać indywidualnej korekty rozliczenia.

13. Kwoty wynikłe z dokonanych korekt powiększą lub pomniejszą koszty ogrzewania i ciepłej wody błędnie rozliczonej nieruchomości w następnym okresie rozliczeniowym.

 

IV. ZASADY ROZLICZEŃ LOKALI, KTÓRE NIE ZOSTAŁY OPOMIAROWANE LUB NIE DOKONANO W NICH ODCZYTU

 

§ 12

 

Całkowite koszty CO budynków nieopomiarowanych dzielone są na lokale proporcjonalnie do udziału powierzchni lokalu w całkowitej powierzchni wszystkich lokali w budynku.

 

§ 13

 

1. Pomieszczenie, w których występują podzielniki nieodczytane w zakresie CO w budynkach opomiarowanych rozliczane są w części stałej proporcjonalnie do powierzchni lokalu, w części zmiennej na podstawie oszacowanego zużycia ciepła wg maksymalnego wskaźnika zużycia ciepła w lokalach odczytanych, przy uwzględnieniu kubatury lub powierzchni tych lokali w danej nieruchomości, oraz przy założeniu projektowych temperatur wewnętrznych w pomieszczeniach.

2. Lokale nie odczytane w zakresie CWU rozliczane są w części stałej według powierzchni użytkowej, a w części zmiennej według wskaźnika zużycia CWU 3,6 m3/osobę/m-c.

3. W przypadku stwierdzenia nie zgłoszonych uszkodzeń podzielników kosztów ogrzewania lub wodomierzy, ich demontażu lub niemożliwości dokonania odczytu wskazań tych urządzeń, lokale których to dotyczy rozliczane są jako nie odczytane.

4. W przypadku stwierdzenia śladów manipulacji przy urządzeniach rejestrujących (podzielnikach kosztów ogrzewania lub wodomierzach lokalowych), osoba odczytująca odstępuje od odczytów i zawiadamia jednocześnie Administracje Spółdzielni o powyższym fakcie. Lokal zostaje rozliczony jak nie odczytany, zgodnie z zasadami ujętymi w ust 1 i 2.

5. W przypadku braku odczytu nie zawinionego przez użytkownika (awaria urządzenia rejestrującego), lokal zostanie rozliczony na podstawie zużycia w roku ubiegłym.

 

 

V. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

 

§ 14

 

1. Instalacja centralnego ogrzewania stanowi normatywne wyposażenie budynku. Za jej utrzymanie w należytym stanie technicznym odpowiadają organy statutowe Spółdzielni.

2. Wszelkie zmiany w wyposażeniu instalacji na przykład zmiana przekroju przewodów, rodzaju grzejników, zaworów przygrzejnikowych, a także likwidacja grzejnika wymagają uzyskania zgody Spółdzielni.

3. Demontaż grzejników w jakimkolwiek pomieszczeniu ogrzewanego lokalu nie powoduje wyłączenia powierzchni tego pomieszczenia z ogrzewanej centralnie powierzchni użytkowej lokalu, stanowiącej podstawę do ustalenia obciążeń z tytułu opłat za koszty stałe CO.

4. Wszelkie zmiany w instalacji centralnego ogrzewania dokonywane za zgodą Spółdzielni winny być zakończone przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, najpóźniej do dnia 15.09 celem uzupełnienia danych dla firmy rozliczającej.

5. Zmiana grzejnika uwzględniona zostanie w nowym, kolejnym okresie rozliczeniowym.

6. W przypadku dokonania przez użytkownika za zgodą Spółdzielni wymiany grzejników, nowo montowane grzejniki muszą posiadać stosowne dokumenty umożliwiające legalne wprowadzenie ich do obrotu wraz z kartą katalogową. Użytkownik ma obowiązek zawiadomienia administracji Spółdzielni o przeprowadzonej wymianie grzejników, w celu dokonania przemontowania podzielnika i przeprowadzenia inwentaryzacji. Koszty związane z wymianą grzejników, przemontowaniem podzielników i przeprowadzeniem inwentaryzacji obciążają w całości użytkownika, za wyjątkiem wymiany w skutek awarii.

7. W przypadku nie zachowania przez użytkownika karty katalogowej grzejnika, odpowiedzialność za pomyłkę przy ustalaniu jego mocy znamionowej obciąża całkowicie użytkownika.

8. W przypadku, gdy użytkownik samowolnie, bez porozumienia i zgody administracji Spółdzielni dokonał przebudowy instalacji i urządzeń grzewczych w tym zmiany (demontażu) grzejników, a tym samym zmniejszenia powierzchni ogrzewanej instalacją CO, co może być powodem niedogrzewania niektórych pomieszczeń, a także zakłóceń w działaniu wentylacji naturalnej budynku, lokal w którym dokonano tych czynności uznany zostaje jako nie odczytany. Sprawca samowolnych zmian instalacji CO zobowiązany jest przywrócić stan pierwotny i pokryć wszelkie koszty usunięcia skutków wprowadzenia samowolnych zmian.

9. Koszty serwisu rozliczeniowego ponosi użytkownik proporcjonalnie do ilości zamontowanych podzielników kosztów ogrzewania. Na pokrycie kosztów rozliczenia użytkownik wnosi zaliczki (łącznie z przedpłatami na CO).

10. Niniejszy regulamin stanowi podstawę prawną do rozliczeń pomiędzy użytkownikiem lokalu a Spółdzielnią.

11. W przypadkach nie objętych niniejszym regulaminem mają zastosowanie odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego.

12. W przypadkach spornych wynikających z nieprzestrzegania przez strony ustaleń powyższego regulaminu, właściwym do rozstrzygnięcia sporu jest sąd odpowiedni dla siedziby Spółdzielni.

13. Decyzje o rozpoczęciu, zakończeniu, przerwaniu, wznowieniu ogrzewania podejmuje Zarząd Spółdzielni.

14. Regulamin został zatwierdzony Uchwałą NR 15/2015 Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „BESKID” w Suchej Beskidzkiej z dnia 22.12.2015 r. i obowiązuje od sezonu grzewczego 2016 r.

 
Mickiewicza 44,  Sucha Beskidzka
email: biuro@smbeskid.pl
tel. 33 874 21 42
fax. 33 874 23 82
 
NIP: 552-010-11-29  
REGON: 000486304